PRZEDPOKÓJ

Korytarz, hol, przedpokój – w pełni  funkcjonalny.

Zarówno korytarz, hol jak i przedpokój mają za zadanie tworzenie wspólnej przestrzeni łączącej inne pomieszczenia.

Korytarz

Korytarze zazwyczaj są to długie i wąskie przejścia łączące kilka pomieszczeń. Czasami są to tak wąskie przejścia, że wydaje się nie realnym zrobienie tam czegokolwiek by poprawić funkcjonalność. Jeśli korytarz ma pełnić również  rolę przedpokoju w którym mają się znajdować ubrania wierzchnie musimy zadbać o szafkę na buty oraz wieszaki.

Przy bardzo wąskim korytarzu możemy rozwiązać problem zwykłej szafki pułkami lub wąskimi specjalnymi szafkami na buty. Dodatkowo można zamontować dokręcana do ściany rozkładaną ławeczkę którą rozkłada się jedynie wtedy kiedy jest używana do siedzenia. Dodatkowo należy zadbać o wieszaki najlepiej podwójne, do odzieży. Cała oprawa korytarza powinna być estetyczna. warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie które przy wąskim pomieszczeniu jest niezwykle istotne oraz może optycznie powiększyć pomieszczenie. Podobny efekt dają lustra które nie tylko powiększają korytarz ale także są funkcjonalne.

Szerokie korytarze dają więcej możliwości. Można w nich ustawić zarówno szafę na buty, wieszaki na ubrania jak i ławeczkę do siedzenia aby wygodniej było zakładać buty. Ławeczkę można zastąpić ozdobnymi pufami na których nie tylko można usiąść a także schować w nich np. nieużywane w sezonie czapki, szaliki i rękawiczki. Dodatkowo na korytarzu może znaleźć się również szafa na pościel którą wygodnie roznosić później do pokoi. Warto także zadbać o stojak na parasole oraz szafeczkę lub półkę na klucze.

Podłoga w korytarzu powinna być odporna na wodę oraz piasek wnoszony na butach a także trudno ścieralna ponieważ jest to najczęściej przemierzane miejsce przez wszystkich domowników. W szerokim korytarzu można zamontować na ścianach boazerię, zaś w wąskim lepiej sprawdzi się farba aby nie zmniejszać dodatkowo przestrzeni.

Przedpokój

jest zazwyczaj miejscem który bezpośrednio znajduje się przy drzwiach wejściowych i łączy wejście z pokojami. Każda wchodząca do domu osoba przechodzi najpierw przez to pomieszczenie więc staje się ono wizytówką właścicieli. Bardzo często bagatelizuje się jego znaczenie dla domu. Pomieszczenie to powinno być maksymalnie funkcjonalne oraz przejrzyste. Najlepszym rozwiązaniem są duże szafy z przesuwanymi drzwiami. Pozwalają one ukryć nadmiar odzieży oraz obuwia a co za tym idzie stworzenie przestrzeni do swobodnego poruszania. Zdarza się że przyjmujemy w jednym czasie wielu gości i nie możemy dopuścić by przewracali się przez rozrzucone buty. Miejsce na obuwie jest bardzo ważne a najlepiej gdyby to  była również zamykana szafka.

Należy stworzyć maksymalnie jak najwolniejszą przestrzeń ale to nie znaczy, że mamy rezygnować z efektywnego wyposażenia. Wskazane jest umieszczenie dobrego oświetlenia czy pięknej ale trwałej podłogi. Można także nadać ścianom charakteru piękną tapetą czy obrazkiem. Ważny jest także kont nie musi być wielki w którym umieścimy lustro pod który możemy ustawić szafkę na drobiazgi. Z racji tegoż iż jest to miejsce które zazwyczaj nie ma  dostępu do naturalnego świtała powinno być urządzone w jasnych barwach aby nie trzeba było za każdym razem zapalać lamp oraz by nie przytłaczało wchodzących.

Hol

to połączenie przedpokoju z korytarzem a czasami nawet z salonem. Pełni funkcje zarówno pomieszczenia w którym zostawia się okrycia wierzchnie jak i połączenia kilku pomieszczeń a czasem także wypoczynkową. Hole przeważnie spotykamy w dużych domach jak np. wille. Są także w hotelach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach itp.

Hol daje nam nieograniczone możliwości w projektowaniu. Duże stojaki na kurtki skrzętnie ukryte ozdobnymi roślinami nie rażą tak w oczy jak ogromne szafy. Buty które chowane są w szafeczkach nie psują widoku. Można także zaaranżować miejsce na komodę z lustrem do poprawiania wyglądu przed wyjściem. Bardzo często w holu zamiast ławeczki do siedzenia ustawiane są obszerne wygodne kanapy gdzie również można usiąść czekając na pozostałych domowników. W holu który pełni również funkcje wypoczynkową można także umieścić barek oraz telewizor lub inne przedmioty pełniące funkcję rozrywki. Podłoga wyłożona panelami podkreśla rozmiar holu a częste połączenie klatką schodową z korytarzem na Pietrze bardzo często daje możliwość doprowadzenia światła słonecznego. Duża przestrzeń daje także możliwość zastosowanie ciemnych barw bez obaw, iż hol będzie wydawał się miejscem ponurym.

Projektowanie tych pomieszczeń jest bardzo trudne toteż należy pamiętać iż zazwyczaj są to bardzo funkcjonalnie miejsca więc należy zadbać o dobór odpowiednich mebli oraz dodatków. Ważną rolę pełni także oświetlenie a także dobór kolorów zarówno ścian jak i podłóg.