Projektowanie i aranżacja sal konferencyjnych

Projektowanie i aranżacja sal konferencyjnych

Sala konferencyjna to szczególne miejsce, wymagające spójnego, harmonijnego wystroju wnętrza, dającego duży komfort pracy przy zachowaniu dbałości o estetykę i nawiązaniu do założeń marketingowych firmy.

Co jest specyficznego w salach konferencyjnych i dlaczego warto zlecić zaprojektowanie ich projektantowi?

Sala konferencyjna jest miejscem spotkań pracowników ale także miejscem, gdzie przyjmuje się gości , zatem jej wystrój dużo mówi o gospodarzu, o potencjale firmy macierzystej. Warto zadbać o przemyślaną aranżację spełniającą szereg uwarunkowań. Ponieważ to miejsce powinno być jednocześnie nierozpraszającym tłem i elegancką wizytówką, warto powierzyć zaprojektowanie go specjaliście.

Zamów teraz bezpłatną wycenę projektu!

Tło – ściany, sufity, podłogi, okna

Przystępując do projektowania sali konferencyjnej projektant dokładnie analizuje materiały reprezentacyjne firmy czy instytucji, starając się juz w pierwszym etapie wprowadzić elementy wspólne do kompozycji sali. Bardzo znaczące sa tu kolory występujące w logo marki czy też dominujące w wystroju ogólnym biura , charakterystyczne kształty graficzne, które mozna powtórzyć chociazby w układzie geometrycznym mebli a także przeznaczenie sali konferencyjnej w stosunku do jej gabarytów, możliwości.

Na pewno ważną decyzją jest wybór mebli, jednak nie nalezy traktowac po macoszemu ścian, rytmu sufitów czy rodzaju podłóg, gdyż stanowią one bazę, tak naprawdę głównie odczuwalną podczas korzystania z sali konferencyjnej. To tło decyduje o dynamice czy wyciszeniu pomieszczenia.

Ważnym elementem jest wybór elementów zacieniających – rolety, zasłony, wertykale jak i oświetlających – lampy ozdobne, światło liniowe ( tu nie bez znaczenia wybór rodzaju oświetlenia – świetłówka, led).

Można pomyśleć o dekoracjach ściennych, chociaż są one czynnikiem dekoncentrującym, a niekoniecznie powinnio nam na tym zależeć.

Podłogi, w zależności od projektu, wielkości i przeznaczenia sali mogą budować pomieszczenia przytulne – wykładziny, mogą stworzyć bardzo eleganckie przestrzenie – drewna lub bardziej użyteczne, oficjalne – gresy.

To podstawowe czynniki wpływające na charakter sali, po ich zaprojektowaniu mozna przystąpic do wyboru mebli, które oprócz funkcji dekoracyjnej czy ergonomicznej powinny także zapewnić dużą elestyczność, mobilność.

Meble w salach konferencyjnych

sala konferencyjna na 30 miejsc siedzących
Sala dla WZE

Stoły – pięknie prezentują się blaty zamknięte w interesujących formach, z wyraźnym rysunkiem drewna lub wysoko polerowane. Kompozycje linearne zamykane w podkowy, koła, prostokąty. To układ stołów dyktuje sposób komunikacji między uczestnikami konferencji – kompozycje zamknięte , z zewnętrznym rozmieszczeniem siedzisk,pozwalają uzyskać idealną płaszczyznę, gdzie każdy z uczestników będzie miał ze sobą kontakt wzrokowy. I jest to idealny układ do obrad. Natomiast co zrobić, gdy konferencja będzie wymagała multimedialnych prezentacji? Wtedy najlepszą formą jest ustawienie szeregowe lub otwarte z jednej strony . I tu właśnie nieocenione są stoły – puzzle, dające mozliwość swobodnego ustawiania w zalezności od przewidywanego rodzaju konferencji . Fantastycznym produktem są opuszczane dźwigniowo rolki umieszczone pod nogami stołów – bez konieczności unoszenia niejednokrotnie masywnych mebli można łatwo zmieniać ich miejsce ustawienia, po czym, poprzez opuszczenie maleńkiej dźwigni pozostawić je stabilnymi.

Nie należy także zapominać o konieczności wyposażenia stołów w źródło zasilania energii – gniazda 220V.  Dobrym pomysłem są zapinane pod blatami kostki z możliwościa chwilowego odłączenia kabla zasilającego w celu przesunięcia mebli. Kable natomiast powinny być rozplanowane mozliwie przewidująco sposoby ustawienia stołów tak, aby elastycznie pasować do różnych wariantów.

Jeśli chodzi o krzesła, oczywiście niezwykle ważny jest wygląd, ich elegancja i prestiżowy design. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, dobrze jeśli zabłyszczy chrom lub pojawi się piekny drewniany masyw nóg. Ważne jest jednak także poczucie komfortu w użytkowaniu, anatomicznie dopasowane odchylenie oparcia i dość głębokie siedzisko,  ważna jest mocna, ale przyjemna w dotyku tapicerka, łatwa w utrzymaniu w czystości,  estetyczna. Ważne jest także to, aby krzesła konferencyjne można było złożyć szybko i sprawnie jedno w drugie, umożliwiając dostosowywanie ich ilości do potrzeb i bezproblemowe ich przechowywanie.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest akustyka sali konferenyjnej, w zależności od gabarytów ew. nagłośnienie. Warto zainwestowac w doby rzutnik zdalnie sterowany, w dobrze zacieniające zasłony czy rolety.

Nie należy także zapomnieć o miejscu na bufet. Rozwiązywany jest zwykle albo w postaci szwedzkiego stołu umiejscowionego z boku lub tyłu sali. Warto obliczyć wówczas potzrebną do dobrej komunikacji przestrzeń oraz łatwy dostęp przy jednoczesnym oszczędnym traktowaniu miejsca.

Sale konferencyjne sa szczególnym miejscem, odpowiednio zaplanowane, zaaranżowane staną się gwarantowanę ozdobą i dumą każdej firmy i instytucji.