Dlaczego warto go zatrudnić architekta wnętrz?

Począwszy od dobrania materiałów do wykończenia wnętrz po kolory, aż do mebli i dodatków. Niesamowicie pomocny jest projekt domu ponieważ pozwala na zachowanie racjonalnego podejścia do meblowania oraz pracy w jakimś określonym porządku. Jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym nic wspólnego lepiej poradzić się projektanta.

Co zrobi dla nas dobry DESIGNER ?

Każdy meblując czy dopiero wykańczając mieszkanie ma w głowie jakąś wizje. Nasz dom ma być „kolorowy i optymistycznie nastrajający” , minimalistyczny, wytworny, „prosty i elegancki” „czy w stylu retro”. Ile osób tyle pomysłów. Architekt pomoże nam te wizje spełnić. Podpowie w jaki sposób i z pomocą jakich środków urządzić dom w taki sposób by otrzymać zamierzony efekt. Osoba z doświadczeniem, wykształceniem a także ogromną wiedzą dotyczącą zarówno faktur, kształtów, wzorów oraz kolorów ale również potrafi te wszystkie aspekty połączyć w jedną spójną całość.  Mieszkania o nietypowych wymiarach czy kształtach pomieszczeń są bardzo trudne do zagospodarowania czy umeblowania toteż dobry architekt pomoże nam rozwiązać wiele problemów z tym związanych.

Jaki powinien być?

 • wykształcon y- osoba na tym stanowisku powinna mieć ukończone kierunkowe studia
 • Uzdolniony plastycznie – powinien umieć wykonać plan pomieszczeń bez programu komputerowego
 • Spostrzegawczy- powinien w łatwy sposób dostrzegać zarówno zalety pomieszczeń jak i wady
 • Komunikatywny- zajmujący się projektem domu powinien umieć porozumieć się z klientem oraz jego rodziną po to by moc zawrzeć ich życzenia oraz przekazać w dostępny sposób to w jaki sposób będą uwzględnione.
 • Kreatywny- to cecha niezbędna u każdego dobrego fachowca.
 • Dyspozycyjny- powinien znaleźć czas na konsultacje w razie problemów już w trakcie realizacji projektu
 • Otwarty- jeśli klient nie zgadza się z wizją projektanta ten powinien zaakceptować zdanie klienta oraz przekształcić projekt w taki sposób by oboje byli zadowoleni

Już podczas pierwszej rozmowy zadaje mnóstwo pytań które ułatwia mu ocenę wymagań klienta. To jego zadanie dowiedzieć się czego oczekuje klient nawet jeśli sam nie jest pewien. Zdarza się także, że właściciel mieszkania nie ma sprecyzowanego obrazu swojego przyszłego gniazdka. Ma więc za zadanie przedstawić kilka opcji aranżacji.

Jakie problemy pomoże nam rozwiązać?

 • Zaaranżowanie bardzo małych pomieszczeń
 • Podzielenie dużego pomieszczenia bez konieczności zamykania go
 • Połączenie w jeden styl pomieszczeń o różnym przeznaczeniu
 • Zespolenie kilku różnych styli by nie odbiegały od siebie
 • Ustalenie przeznaczenia każdego z pomieszczeń
 • Zmianę przeznaczenia pomieszczeń
 • Przebudowę domu lub mieszkania
 • Zmianę wystroju mieszkania
 • Rozmieszczenie źródeł światła

 

Co jest potrzebne do stworzenia projektu

Dane których potrzebuje do stworzenia projektu są bardzo obszerne. Po uzgodnieniu z klientem jakie są jego preferencje architekt dokonuje dokładnych pomiarów. Są to wymiary wszelkich istniejących elementów stałych jak  grzejników czy gniazdek, wymiarów ścian, podług, okien, drzwi itp. Uwzględniając wszystkie pomiary architekt umieszcza na wstępnym szkicu. Następnie wykonuje się projekt koncepcyjny na którym umieszcza się rozmieszczenie, mebli oraz innych akcesoria czy dekoracji a także kolorów ścian oraz podług. W tej fazie projektu klient akceptuje przedstawione rozwiązania albo ma możliwość wprowadzenia zmian po rozmowie z architektem. Po dokładnym zaakceptowaniu projektu tworzy się kolejny z naniesionymi zmianami. Końcowy projekt jest przedstawiony za pomocą: rysunku, wizualizacji komputerowej, rzutów lub aksometrii. Jest to tak zwany projekt wykonawczy.

Realizacja projektu

Kolejnym zadaniem  jest realizacja. Nie jest to wcale proste ponieważ dobór odpowiednich mebli do tych przedstawionych w projekcie jest dość trudne. Decydują one o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia więc muszą zachować wszelkie przedstawione elementy. Ważne jest także by cenowo mieściły się w kosztorysie co jeszcze bardziej utrudnia wybór.

Dobry designer robiąc projekt umieszcza w nim elementy od konkretnych producentów z góry ustalona ceną co upraszcza ten problem. Są także architekci którzy oddają nam gotowe mieszkanie więc nie musimy się już zupełnie o nic martwić. Jednakże dając projektantowi wolna rękę musimy liczyć się z kosztami chyba, że z góry ustalimy przedział cenowy w którym musi się on zmieścić.